Szkoła promująca zdrowie

Problematyka zdrowotna od dawna zajmowała ważne miejsce w wizji i misji szkoły. Gdy pojawiła się możliwość uczestnictwa w projekcie ”Szkoła Promująca Zdrowie”, po zapoznaniu się ze stosownymi materiałami i zdobyciu przychylności Dyrekcji szkoły, decyzją Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców zgłosiliśmy chęć udziału szkoły w wyżej wymienionym projekcie.

Przyjęcie naszej szkoły do sieci Szkół Promujących Zdrowie miało miejsce 27.02.1998 roku podczas I Wojewódzkiej Konferencji Szkół Promujących Zdrowie, a w  2004 roku szkoła uzyskała Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.

Naszą działalność tworzenia lepszej szkoły dla uczniów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych i rodziców rozpoczęliśmy od utworzenia Zespołu ds. promocji zdrowia i pozyskania grona osób chętnych do współpracy. O zadaniach projektu zostali poinformowani uczniowie i rodzice, a Samorząd Uczniowski wyraził chęć pracy na rzecz promocji zdrowia.

Treści kształcenia uwzględniają podstawę programową oraz specyfikę szkoły. Idee programu zawarte są w takich dokumentach szkolnych jak:

• Program wychowawczo-profilaktyczny,
  • Plany wychowawcze poszczególnych klas,
  • Roczny plan pracy Zespołu Promocji Zdrowia,
  • Szkolny program profilaktyczny „Mamy Zdrowe Kręgosłupy”,
  • Programy i roczne plany pracy takich przedmiotów jak: wychowanie fizyczne, gimnastyka korekcyjna, edukacja wczesnoszkolna, przyroda, język polski, technika, informatyka,
  • Programy zajęć pozalekcyjnych: Szkolne Koło Sportowe, Koło Pierwszej Pomocy, Koło Przyrodniczo-Krajoznawcze, Klub Profilaktyczny, Warsztaty Profilaktyczne, Zajęcia z Ruchu Rozwijającego Metodą Weroniki Sherborne,
  • Plan pracy Samorządu Uczniowskiego.

Treści kształcenia realizowane są również w ramach projektów i programów zewnętrznych:

• „Zdrowe Życie Twojego Dziecka”,
  • „6, 10, 14 dla Zdrowia”,
  • Projekt „FitKlasa” – aktywność dla zdrowia dla uczniów klas 0-III,
  • Program WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować”,
  • Program Dla Szkół „Owoce i warzywa w szkole”,
  • Program Dla Szkół „Mleko w szkole”,
  • Program Profilaktyczny „Moje szczęśliwe plecy”,
  • Projekt „Śniadanie daje moc”,
  • Dzień Przeciwdziałania Agresji i Przemocy w szkole,
  • Program „Autochodzik”,
  • Projekt „Zdrowo jem, więcej wiem”,
  • „Promowanie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej w szkołach”,
  • Projekt “Lekcje z emocjami. Jak dbać o swój nastrój?”,
  • Program Edukacji Morskiej,
  • Projekt “Mamy kota na punkcie mleka”,
  • Dzień Wody i Dzień Ziemi,
  • Światowy Dzień Mleka,
  • Program „Nie pal przy mnie proszę”,
  • Program ‚WSZYstko, co musisz wiedzieć o wszawicy”,
  • Program „Szkoła Przyjazna Wodzie – Aktywni Błękitni”,
  • Program „Trzymaj Formę!” dla klas V – VIII,
  • Projekt „Zdrowo-Kolorowo”.

Idee programu zdrowotnego realizowane są również w formie projektów i przedsięwzięć  takich jak:

• „Zdobywamy kartę rowerową”,
  • „Zdobywamy kartę pływacką”.

oraz organizowanych cyklicznie akcji i imprez takich jak :

• „Tydzień zdrowego kręgosłupa”,
  • „Tydzień zdrowej stopy”,
  • „Kocykowe Mistrzostwa Szkoły”,
  • „Instruktaże ćwiczeń korekcyjnych”,
  • Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca,
  • „Dzień Zdrowia”,
  • Międzynarodowy Dzień Kropki,
  • Cykl „Bezpieczna droga do szkoły”,
  • Logopedyczny Tydzień z marchewką,
  • Dzień Zdrowego Śniadania,
  • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych,
  • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego,
  • Dzień Ratownika Medycznego,
  • „Dzień Ziemi”,
  • „Dzień Sportu”,
  • „Zawody pływackie”,
  • „Mistrzostwa szkoły w trójboju i czwórboju lekkoatletycznym”,
  • „Akcja Fit Plecak”,
  • „Sprzątanie Świata”,
  • Zbiórka  baterii,
  • Świetlicowe warsztaty z pielęgniarką dotyczące higieny jamy ustnej.

a także w formie współpracy z Radą Dzielnicy, Gdańskim Ośrodkiem Kultury Fizycznej, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, OPZiSDz, Fundacją WOŚP, Pałacem Młodzieży, Policją, Strażą Miejską, Strażą Pożarną oraz z wieloma innymi instytucjami Miasta Gdańsk działającymi na rzecz edukacji zdrowotnej dzieci.

Działania podejmowane przez Zespół Promocji Zdrowia ulegają ciągłej ewaluacji, zmianom, dostosowywaniu do zmieniających się wymagań i potrzeb społeczności szkolnej i środowiska lokalnego.