Listopadowe święta

 Uczniowie stoją w dwóch rzędach, pierwszy kuca, drugi stoi. Wszyscy trzymają w dłoniach samodzielnie wykonane lampiony.Dnia 11 listopada obchodzone jest w Polsce Święto Niepodległości. W tym samym dniu Niemcy obchodzącą Dzień Świętego Marcina. Jest to niemiecka uroczystość, która wprowadza nastrój tajemnicy i wiary w czynienie dobra.

Według legendy, pewnego zimowego wieczora,  przejeżdżający obok bramy miasta  rycerz, Marcin przeciął  mieczem swój płaszcz i jedną część dał napotkanemu żebrakowi. Tej samej nocy ów rycerz ujrzał we śnie Jezusa. Chrystus był odziany w tę część płaszcza, którą Marcin podarował biedakowi.

Na cześć świętego Marcina, 11 listopada Niemcy podają na obiad pieczoną gęś oraz zajadają się pysznymi, nadzianymi białym makiem  rogalami. Specjalnie na tę okazję dzieci przygotowują latarenki i lampiony, z którymi, po zapadnięciu zmroku,  uczestniczą w pochodzie i śpiewają pieśni okolicznościowe.

W ramach Koła języka niemieckiego, uczniowie zapoznali się z Legendą o św. Marcinie. Uczestniczyli także w symbolicznym, zorganizowanym na szkolnym korytarzu, pochodzie z samodzielnie wykonanymi lampionami. Zgodnie z tradycją, zaśpiewali  przy tym poznaną pieśń na tę okoliczność pt. „Laterne”.

Stoliki ustawione w podkowę. Uczniowie siedzą przy stolikach, na których leżą kolorowe papiery, piórniki, kleje, nożyczki. Uczniowie stoją w kręgu, na szkolnym korytarzu. W dłoniach trzymają samodzielnie wykonane lampiony.  Uczniowie stoją w dwóch rzędach, pierwszy kuca, drugi stoi. Wszyscy trzymają w dłoniach samodzielnie wykonane lampiony.