Kręgosłup w roli głównej

20180606_124830W czerwcu 2018 roku nauczyciele gimnastyki korekcyjnej przeprowadzili projekt na temat zapobiegania wadom kręgosłupa. Projekt poruszał takie tematy jak:

•    budowa kręgosłupa,

•    różnice między postawą prawidłową i nieprawidłową,

•    rodzaje zniekształceń kręgosłupa,

•    higiena kręgosłupa na co dzień,

•    odciążające kręgosłup pozycje ciała,

•    szkolny zestaw porad jak dbać o zdrowe plecy,

•    trening mięśni głębokich kręgosłupa,

•    joga i fitball dla kręgosłupa.

Uczniowie na zajęciach gimnastyki korekcyjnej brali udział w akcji „DZIECI MAJA GŁOS”, która polegała na wykonaniu zestawu 10 ćwiczeń dla zdrowia kręgosłupa i oddaniu głosu na najfajniejsze z nich. Zwyciężyło ćwiczenie numer 8 popularnie zwane „nietoperzem”.

W klasach starszych nauczyciele wychowania fizycznego omówili zagadnienia higieny kręgosłupa. Uczyli się jak dźwigać i przesuwać ciężary, w jakich pozycjach najlepiej wypoczywać oraz jakie zagrożenia cywilizacyjne wpływają negatywnie na postawę ciała człowieka. Zapoznali się z homo komputerusem i homo telefonusem. Był też czas na ćwiczenia praktyczne. Uczniowie wzmacniali mięśnie posturalne w formie ćwiczeń na obwodach stacyjnych oraz zabaw ruchowych z elementami gimnastyki korekcyjnej.

Dzieci z klas I – III wykonywały próbę europejskiego testu sprawności fizycznej badającą siłę mięśni brzucha. Opublikowaliśmy w szkole listę klasowych rekordzistów.

W ramach projektu „Kręgosłup w roli głównej” przygotowano i rozdano ulotki rodzicom przyszłorocznych klas pierwszych i zerowych na temat wczesnego wykrywania bocznego skrzywienia kręgosłupa u dzieci.

Projekt zwieńczą sportowe zawody z gimnastyki korekcyjnej z kręgosłupem w roli głównej –  „KOCYKOWE MISTRZOSWA SZKOŁY”.

Galeria…