REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ SP NR 47 W GDAŃSKU

  1. Z biblioteki mogą korzystać bezpłatnie uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice.

  1. Biblioteczne zbiory można wypożyczać do domu, czytać lub przeglądać na miejscu, lub w salach lekcyjnych.
  1. W bibliotece obowiązuje cisza oraz zakaz picia napojów, spożywania posiłków i używania telefonów komórkowych.
  1. W kąciku czytelniczym można przebywać w godzinach pracy biblioteki wpisując się do zeszytu odwiedzin.
  1. Jednorazowo można wypożyczyć:
  • 2 książki na okres 1 miesiąca (w tym 1 lekturę obowiązkową),
  • podręczniki szkolne na czas zajęć dydaktycznych.
  1. Podręczniki na dany rok szkolny są wypożyczane w pierwszym tygodniu września, na podstawie imiennej listy uczniów sporządzonej i podpisanej przez wychowawcę klasy, w dniu i w godzinach uzgodnionych pomiędzy nauczycielem bibliotekarzem a wychowawcą klasy. Zapis ten stosuje się również do zwrotu podręczników.
  1. Podręczniki są wypożyczane uczniom po zapoznaniu się rodzica (opiekuna) z regulaminem biblioteki szkolnej i podpisaniu oświadczenia (zał. nr 1) ważnego na jeden etap edukacyjny. Za zebranie od rodziców podpisanych oświadczeń i   przekazanie ich do biblioteki szkolnej odpowiada nauczyciel wychowawca.
  1. Uczeń jest zobowiązany do szanowania podręczników, będących własnością biblioteki szkolnej, przechowywania w okładce, niedokonywania żadnych wpisów lub zaznaczeń, chronienia przed zniszczeniem lub utratą.
  1. Oceny stanu zużycia podręczników po zwrocie przez ucznia do biblioteki dokonuje nauczyciel bibliotekarz wraz z wychowawcą.
  1. W przypadku zgubienia podręcznika, znacznego zużycia, bądź jego zniszczenia, rodzice są zobowiązani do
  • zwrotu kosztów zakupu nowego podręcznika (w przypadku podręczników wydanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej). Wpłaty dokonuje się na konto Skarbu Państwa (zał. nr 2  ),
  • odkupienia podręcznika (w przypadku podręczników wydanych przez wydawnictwo inne niż Ministerstwo Edukacji Narodowej).
  1. Zwrot podręczników do biblioteki szkolnej następuje:
  • po zakończeniu zajęć dydaktycznych w szkole, nie później niż do 30 czerwca danego roku
  • w przypadku uczniów, którzy przystępują do egzaminu klasyfikacyjnego, sprawdzającego lub poprawkowego, nie później niż do końca sierpnia danego roku
  • w przypadku skreślenia ucznia z księgi uczniów, przeniesienia ucznia do innej szkoły lub w przypadku innych zdarzeń losowych, w przeciągu tygodnia od zaistniałej sytuacji.
  1. W stosunku do czytelników przekraczających regulaminowe terminy zwrotu mogą być zastosowane następujące kary: nagana wychowawcy, praca na rzecz biblioteki, przekazanie nieodpłatne bibliotece książki lub materiałów papierniczych, okresowe wstrzymanie wypożyczeń.
  1. Wypożyczone książki i inne materiały biblioteczne należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Czytelnik przed wypożyczeniem powinien obejrzeć książkę i zgłosić bibliotekarzowi zauważone uszkodzenia.
  1. W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki należy ją odkupić (bądź zwrócić inną o równej lub większej wartości po uzgodnieniu z bibliotekarzem).
  1. Dwa tygodnie przed końcem roku szkolnego z biblioteką rozliczają się uczniowie klas szóstych. Pozostali uczniowie (kl. I – V) nie posiadający zaległości w bibliotece mogą wypożyczyć książki na wakacje, nie później niż na tydzień przed zakończeniem roku szkolnego.
  1. Czytelnicy opuszczający szkołę ( pracownicy, uczniowie ) zobowiązani są do pobrania zaświadczenia potwierdzającego zwrot materiałów wypożyczonych z biblioteki.
  1. Aktywnym czytelnikom i uczniom biorącym systematycznie udział w pracach biblioteki mogą być przyznane pochwały i nagrody.
  1. W uzasadnionych przypadkach nauczyciel bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczeń z podaniem terminu ich zwrotu.