Program Edukacji Morskiej wraz z działaniami edukacyjnymi opartymi o Klub Edukacji Morskiej

W ramach projektu uczniowie wzięli udział w cyklu praktycznych zajęć na wodzie dostosowanych do grup wiekowych tj. rejsy łódkami turystycznymi oraz żaglowcami. Uczniowie podczas rejsów nauczyli się podstaw żeglowania, pogłębili wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznali swoje miasto od strony wody. Natomiast Klub Edukacji Morskiej to całoroczne, cykliczne zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych- scenariuszy, aby zajęcia mogły mieć charakter warsztatowy- aktywizować ucznia a z nauczyciela uczynić przewodnika i organizatora procesu edukacyjnego.

Cel  ogólne  programu

Promocja sportu oraz przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa ich miasta, rozbudzenie ciekawości poznawczej, zainteresowania Morzem Bałtyckim, Gdańskiem i jego historią oraz najbliższym środowiskiem społeczno-kulturalno-przyrodniczym.

Cele  szczegółowe

Cele edukacyjne:

• zainspirowanie uczniów i nauczycieli do własnych poszukiwań i rozwijania pasji,
  • zgłębianie wiedzy o morzu i regionie,
  • poznanie lokalnego środowiska lądowego i wodnego,
  • poznanie i propagowanie tradycji morskich, zwyczajów oraz etykiety żeglarskiej,
  • rozwój kompetencji potrzebnych do samorealizacji i samorozwoju.

Cele wychowawcze:

• profilaktyka aktywnego spędzania czasu wolnego,
  • żeglarstwo jako środek działania wychowawczego,
  • kształtowanie pożądanych postaw osobowościowych tj. sumienności, rzetelności, koleżeńskości,
  • umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach,
  • budowanie szacunku do regionu i morza

Efekty i realizacja programu:

Nabycie wiedzy o morzu i regionie oraz rozwiniecie pasji związanych z morzem, pogłębienie wiedzy o morzu , Pomorzu oraz morskiej wspólnocie kulturowej angażuje różne zmysły i zachęca do podejmowania działań. Powoduje ponad to wzmocnienie więzi i poczucia tożsamości regionalnej. A nabycie umiejętności niezbędnych do samorealizacji i rozwoju osobistego, integracji społecznej jest przydatne na dalszych etapach kształcenia i w codziennym życiu.