Pierwsza pomoc w świetlicy

Pierwszy tydzień października w świetlicy klas II-III poświęcony był tematyce udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nasze świetliczaki zdobywały wiedzę i trenowały umiejętności niezbędne do pomocy w nagłych wypadkach. Dzieci zapoznały się z pojęciem „złotej godziny” i „łańcucha przeżycia”, co uświadomiło im dlaczego w pierwszej pomocy liczy się czas.

Poznały również zagrożenia na miejscu wypadku i najważniejszą zasadę bezpieczeństwa. Przećwiczyły wzywanie pomocy i składanie meldunku ratunkowego. Uczyły się również odpowiedniego zakładania oraz zdejmowania rękawiczek jednorazowych. Poznały także wyposażenie apteczki i nauczyły się robić temblak. Miały również możliwość potrenować postępowanie ratownicze przy utracie przytomności, sprawdzanie oddechu oraz udrażnianie dróg oddechowych, układanie nieprzytomnego-poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej (bezpiecznej), Resuscytację Krążeniowo- Oddechową i użycie imitacji defibrylatora AED na fantomie.

Będziemy powtarzać w świetlicy akcję pierwsza pomoc, aby uświadomić dzieciom, że skuteczność ich czynności ratunkowych zależy od ich poziomu wiedzy, umiejętności, a także od szybkiej i precyzyjnej reakcji na zaistniałą sytuację.

Galeria…

gallery