Tydzień zdrowego kręgosłupa

Dzieci z klas I – III wykonywały próbę europejskiego testu sprawności fizycznej badającą siłę mięśni brzucha. Opublikowaliśmy w szkole listę klasowych rekordzistów. W klasach starszych nauczyciele wychowania fizycznego omówili zagadnienia higieny kręgosłupa. Uczyli jak dźwigać i przesuwać ciężary, w jakich pozycjach najlepiej wypoczywać oraz jakie zagrożenia cywilizacyjne wpływają negatywnie na postawę ciała człowieka.

Uczniowie zapoznali się z homo komputerusem i homo telefonusem. Był też czas na ćwiczenia praktyczne. Dzieci wzmacniały mięśnie posturalne w formie ćwiczeń na obwodach stacyjnych oraz zabaw ruchowych z elementami gimnastyki korekcyjnej.

W czerwcu 2019 roku nauczyciele gimnastyki korekcyjnej zorganizowali wystawę ilustracji na temat zapobiegania wadom kręgosłupa. Poruszała ona takie tematy jak:

  • budowa kręgosłupa,
  • różnice między postawą prawidłową i nieprawidłową,
  • rodzaje zniekształceń kręgosłupa,
  • higiena kręgosłupa na co dzień,
  • odciążające kręgosłup pozycje ciała,
  • szkolny zestaw porad jak dbać o zdrowe plecy,
  • trening mięśni głębokich kręgosłupa,
  • joga i fitball dla kręgosłupa.