Wyjazd do Rendsburga

W dniach 8-14 września 2019 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wymianie polsko- niemieckiej z Helene-Lange Gymnasium. Grupa piętnastu uczniów, pod opieką pani Anny Wódkowskiej Szczuckiej, wyjechała w niedzielę rano do Rendsburga. Na miejsce dotarliśmy wieczorem. Po przywitaniu się ze swoimi partnerami oraz ich rodzinami, uczniowie udali się do domów swoich gospodarzy.

 Tak jak nasi poprzednicy, pierwszego dnia uczestniczyliśmy w zajęciach integracyjnych. W trakcie kolejnych dni zwiedzaliśmy miasto Kiel oraz uczestniczyliśmy w zajęciach w Kunsthalle, wspinaliśmy się w parku linowym w Eckenforde, zwiedzaliśmy Hamburg. Byliśmy również na lekcjach z naszymi niemieckimi kolegami. W przedostatni dzień uczestniczyliśmy w pożegnalnym grillu. Podczas wspólnej kolacji oglądaliśmy zdjęcia z pobytu oraz wymienialiśmy się naszymi doświadczeniami. Uczniowie równie ciekawie spędzali czas poza programem. Dużo rozmawiali z członkami rodzin, które gościły ich przez cały ten czas. Dowiedzieli się wiele o kulturze i sposobie spędzania wolnego czasu oraz mieli okazję spróbować specjalności miejscowej kuchni. Tygodniowy pobyt u rodzin niemieckich  był również praktyczną lekcją języków obcych. Uczestnicy komunikowali się głównie w języku angielskim i niemieckim, ale także nauczyli swoich partnerów oraz ich rodzin kilku podstawowych zwrotów w języku polskim. Pobyt upłynął w miłej atmosferze i na długo pozostanie w pamięci. Warto zaznaczyć, że spotkanie w Niemczech zostało dofinansowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

 

Oto wspomnienia naszych uczniów:

Wyjazd był super. Przemili ludzie. Atrakcje bardzo ciekawe. Nie mogę się doczekać, aż przyjedzie moja koleżanka.  

Gosia

W domu w którym byłam, byli bardzo mili ludzie. Dowiedziałam się jakie zwyczaje panują w Niemczech i zyskałam nowych przyjaciół. Na pewno pozostaną mi miłe wspomnienia po tym wyjeździe.

Wiktoria

Wymiana Polsko-Niemiecka bardzo mi się podobała. Wszyscy byli mili i poznałam wielu przyjaciół. Najbardziej podobał mi się park linowy i grill. 

Maja

Bardzo podobało mi się na wymianie. Była przyjacielska atmosfera i poznałam miłych ludzi. Nie mogę się doczekać, aż przyjadą do Polski.

Michalina

Bardzo podobało mi się w Niemczech. Poznałam niemiecką kulturę oraz nowe koleżanki i kolegów. Nie mogę się doczekać, aż przyjadą w marcu do Polski.

Karolina

Podczas wymiany zobaczyłam jak wygląda nauka w niemieckiej szkole. Niektóre lekcje odbywały się w języku angielskim. Polecam wymianę ponieważ można poznać dużo ciekawych osób oraz ich kraj.

Natalia

Na wymianie bardzo mi się podobało. Niemcy byli sympatyczni i przyjaźnie nastawieni do Polaków. Nie mogę się doczekać aż nasi Niemieccy koledzy i koleżanki odwiedzą Polskę.

Kaja

Galeria…