Rodzinny bieg po zdrowie

Dnia 17 maja 2017 roku na terenach zielonych szkoły odbyła się impreza środowiskowa „Rodzinny Bieg Po Zdrowie” z okazji Jubileuszu 60-lecia Szkoły. Przedsięwzięcie skierowane było do całej społeczności szkolnej oraz lokalnej. Miało na celu budowanie postaw prozdrowotnych, pogłębienie integracji między pokoleniami uczniów, rodziców, absolwentów, pracowników oraz mieszkańców dzielnicy Gdańsk-Chełm.

W imprezie wzięło udział prawie 600 zawodników oraz wielu kibiców. Całe tereny zielone szkoły wypełnione były gośćmi, wśród których można było dostrzec trzy pokolenia rodzin: dziadków, rodziców i wnuki. Byli najstarsi absolwenci szkoły, a także ci , którzy ukończyli naukę w naszej placówce niedawno.

Odbyły się 23 biegi:

• 14 biegów przełajowych uczniów z podziałem na roczniki i grupy dziewcząt i chłopców,

• 6 „Biegów Maluszka”dla dzieci od 2 do 5 roku życia,

• „Bieg Absolwenta”,

• „Bieg Otwarty Rodzin, Przyjaciół i Miłośników Szkoły” z podziałem na grupę kobiet i mężczyzn.

Równolegle odbywało się wiele atrakcji związanych z edukacją zdrowotną z akcentem na czynny wypoczynek i zdrowe odżywianie się.

Szkolny Zespół Promocji Zdrowia przygotował dla uczestników 8 stanowisk:

• labirynt „Zdrowe Wybory”,
  • budowa dwumetrowej piramidy zdrowego żywienia,
  • wystawa „Podstawy zdrowia i jego wrogowie”,
  • układanka „Czynny i bierny wypoczynek”,
  • karty pracy, krzyżówki, łamigłówki,
  • układanka „Skomponuj zdrowy posiłek”,
  • układanie haseł o zdrowiu,
  • rozgrzewkowa ścieżka zdrowia w parach.

Szkolne Koło Pomocy Przedmedycznej wspierane przez rodziców-lekarzy i studentów medycyny zorganizowało pod hasłem NAJWIĘCEJ MOCY JEST W PIERWSZEJ POMOCY:

• instruktaż udzielania pierwszej pomocy,

• pomiary ciśnienia krwi,

• harwardzki test wydolności fizycznej.

91 Szkolna Drużyna Harcerska „Źródło” i 91 Gromada Zuchów „Smerfna Kraina” przeprowadziły gry terenowe z użyciem kompasów „Azymuty”.

Wiele lokalnie działających podmiotów wsparło naszą imprezę:

• Centrum Tańca GABI – przeprowadziło pokazy, rozgrzewki i animacje przy muzyce.

• GDAŃSKI KLUB TAEKWON-DO – wykonał wspaniały pokaz sztuki walki i samoobrony. Dzieci miały możliwość ćwiczyć z Mistrzami Świata, Europy i Polski.

• Klub Kolarski BELTA TEAM GDAŃSK – zaprezentował trenażery, profesjonalne rowery i stroje kolarskie. Dzieci próbowały swoich sił na zaprezentowanym sprzęcie.

• firma SALVIT-PRIMA – w czasie trwania imprezy wyciskała zdrowe soki z marchwi i jabłek.

• Pracownia Rękodzieła „MRÓWECZKA” – prezentowała wyroby, a uczniowie pod opieką instruktora p. Iwony Kogut wykonywali ozdobne jabłuszka nawiązujące do loga szkoły.

Klasy ze swoimi gośćmi piknikowały na wyznaczonych terenach. Zadaniem było przygotowanie zdrowego poczęstunku. Organizator dla każdego uczestnika przygotował nagrody rzeczowe w postaci koszulek, smyczy, breloków, opasek odblaskowych z logo szkoły.  Rozdano 110 medali i dwa tysiące okolicznościowych naklejek przygotowanych specjalnie na to wydarzenie.