Konkurs na najładniejszą latarenkę „Meine schöne Laterne”

Szkolny korytarz rozświetliły już latarenki wykonane przez uczniów uczęszczających na zajęcia „Koła języka niemieckiego”.  Lampiony przygotowywane są przez dzieci na okoliczność „Dnia Świętego Marcina”. Na cześć Świętego Marcina, 11 listopada Niemcy podają na obiad pieczoną gęś oraz zajadają się pysznymi, nadzianymi białym makiem rogalami.

Specjalnie na tę okazję dzieci przygotowują latarenki i lampiony, z którymi, po zapadnięciu zmroku,  uczestniczą w pochodzie i śpiewają pieśni okolicznościowe.

Dzień Świętego Marcina  to niemiecka uroczystość, która wprowadza nastrój tajemnicy i wiary w czynienie dobra. Według legendy, pewnego zimowego wieczora,  przejeżdżający obok bramy miasta  rycerz Marcin przeciął  mieczem swój płaszcz i jedną część dał napotkanemu żebrakowi. Tej samej nocy ów rycerz ujrzał we śnie Jezusa. Chrystus był odziany w tę część płaszcza, którą Marcin podarował biedakowi.

Konkurs na najładniejszą latarenkę  „Meine schöne Laterne”.

I miejsce:    Zosia Sobiecka  kl. II b

II miejsce: Lila Pietniun kl. II b i Zosia Szymańska  kl. III d

III miejsce: Olaf Arent kl. II b, Antoni Nawacki kl. III d i Bartek Buczak kl. II b

Dziękuję wszystkim za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratuluję!